Podniková slepota je další téma z rubriky podniková kultura. V následujícím článku se věnuji její definicí a uvádím případ japonské Sony, kterou podniková slepota téměř ochromila. 

Co si pod podnikovou slepotou představit?

Velké společnosti (a nejen ty) mají sklon vytvářet vlastní svéráznou kulturu postavenou na svých sloganech, interních mantrách, speciálním jazyce, procesech a produktech. Zaměstnanci obklopení tímto prostředím mají sklon vnímat nápady vytvořené v rámci firmy jako užitečnější a důležitější než myšlenky přicházející zvenčí.

Jedním z příkladů takové organizační kultury jsou všudypřítomné zkratky a akronymy, které ve firmách rozkvétají. Příkladem jsou známe zkrtaky jako ASAP(as soon as possible – co nejdříve), KPI(Key Performance Indicator – klíčové ukazatele) apod. 

Zkratky představují tajný jazyk pro zasvěcence a umožňují rychlejší a efektivnější diskuzi. Psychologicky přidávají probíraným věcem na významu a zároveň zabraňují cizorodým myšlenkám vstupovat do chrámu zasvěcenců.

Podniková slepota v japonské SONY

Zkratky samy o sobě nejsou škodlivé, ale problém je, když je firma stane obětí své vlastní mytologie a tunelového vidění – tedy přehnaného soustředění na vlastní problémy. Třeba japonská firma Sony dala světu spoustu skvělých inovací – tranzistorové rádio, walkmana nebo obrazovku Trinitron.

Úspěchů ale bylo tolik, že se v nich firma časem zacyklila. “Když něco nebylo vynalezeno v Sony, tak s tím nechtěli nic mít.” uvedl James Surowiecki v New Yorkeru. I generální ředitel společnosti Howard Stringer jednou připustil, že inženýři Sony trpí destruktivní verzí syndromu podnikové slepoty.

I když konkurenční firmy představily skvělé produkty, o které se lidi v obchodech téměř prali (Ipod, Xbox…), zaměstnanci Sony nevěřili, že by tyto nápady přicházející zvenčí mohly být tak dobré jako ty jejich.

Proto společnost Sony propásla příležitosti jako MP3 nebo částečně i ploché TV. Místo toho utrácela peníze na vývoj produktů, které trh nechtěl, jako například kamer, které nebyly kompatibilní s nejrozšířenějšími paměťovými kartami.

Závěrem

Doufám, že se Vám tento článek líbil. Podniková slepota je problém, se kterým se jako lídr organizace dříve nebo později setkáte(pokud se tak již nestalo). Sám jsem byl jejím svědkem v jedné korporátní firmě, kde panovala tak velká zahleděnost do svých výrobků a procesů, že zde téměř vymizel cit pro sebekritiku, zamyšlení se, zda li tyto produkty a procesy opravdu řeší problémy jejich zákazníků. 

Držím Vám palce, aby se podniková slepota Vaší organizaci vyhnula obloukem. 🙂


Odkaz na témata z oblasti Cíle&Strategie zde.

Použité foto: Business photo created by freepik – www.freepik.com


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *