Nedávno jsem četl knihu od Edgara Geffroye, německého poradce a autora mnoha publikací z oblasti prodeje. V jeho knize Digitální zákazník – náš protivník nebo partner? řeší otázku digitální revoluce, jak důležité je nejen vytvářet, ale hlavně zlepšovat digitální prodejní sítě společností. 

Podniková slepota Nokie

V této knize jsem narazil na téma podnikové slepoty, o které jsem psal v nedávném článku. Geffroy líčí a popisuje situaci, do které se dostala firma Nokia v minulosti. Jistě si všichni pamatujeme obrovského úspěchu, které tato finská značka dosáhla na přelomu století a po něm.

Jenže Finům ujel vlak v podobě SMART technologií, vývoje aplikací apod. Nokia resp. její inženýři odmítli myšlenku vývoje vlastních aplikací, jelikož se jim celá tato koncepce nemá z pohledu trhu s mobilními technologiemi perspektivu. V případě Nokie to byla fatální chyba.

Úspěch oslepuje

Geffroy tvrdí že nejvíce chybují ty firmy, které si myslí, že umí kráčet po vodě. Začne jim totiž chybět schopnost vlastní sebekritiky, jakési zpochybnění sama sebe, schopnost fantazie, co by se mohlo stát, kdyby …

Podniková slepota ve Finsku vypadala následovně. Ve firmě Nokia se tehdy prostě neuměli představit, že se aplikace stane základním stavebními kamenem multifunkčních mobilních telefonů. Nokia byl velký, zkostnatělý koncern. Jako velký Titanic, který jen velmi pomalu mění směr. A volání ze strážného koše bylo vyslyšeno jak v případě Titaniku, tak v případě Nokia příliš pozdě.

Úspěch firmy

Business photo created by yanalya – www.freepik.com

“U” křivka firem

Kdy podniky dojdou do fáze, kdy je potřeba něco změnit? Představte si graf v podobě obráceného “U”. Podnik nejdříve velmi tvrdě pracuje na svém úspěchu a poté – v době svého vrcholu, nikdo z managementu neslyší na volání po nových nápadech a změnách.

Na vrcholu obráceného “U” totiž okamžitě následuje fáze poklesu. V době svého největšího úspěchu je totiž správné již několik měsíců pracovat na úspěchu dalším. Je třeba mít vypracovanou strategii dalšího růstu již dávno před zenitem.

Když křivka začíná opět klesat, už je pozdě na strategické úvahy. Firmy se poté snaží vše udržet při “starém”, a začnou utahovat opasky v nákladech. Probíhají personální změny včetně vedení, nabírají se nové síly ve snaze znovuoživení původní strategie, která vedla k úspěchu.

Jenže další úspěch je podmíněn tím, že v určitých fázích a intervalech začnete zpochybňovat sami sebe a začnete vyvíjet nové strategie s ohledem na hlubší porozumění vztahů a Vašich zákazníků. 

Podniková slepota v Automotive

Závěrem bych chtěl přednést vlastní myšlenku na téma podnikové slepoty. Co se týče případu Nokie či například Kodaku je vidět, jak je úspěch v daných odvětvích relativní a pomíjivý. Odvětví, na kterým visí velký otazník je, dle mého názoru, Automotive. A to hlavně jeho evropští představitelé např. německé automobilky. 

Ty zaspaly elektromobilitu, a to celkem významně. Jak sami přiznávají, jsou několik let pozadu co se týče vývoje nejen této technologie, ale i autonomní technologie, systému konektivity, a rozšířené reality (AR). Má otázka zní –

Stihne evropské automobilky stejný osud, jako to bylo případě Nokie?
Pracují automobilky a jejich dodavatelé na budoucím úspěchu, nebo jsou zaslepení úspěchem v minulosti?
Neujíždí jim vlak co se týče nových kanálů prodeje (online prodej a servis), nových služeb pro zákazníky apod.?
Nepodceňují náhodou nové značky z Asie, které si brousí zuby na evropské a americké zákazníky?

Otázek bychom našli mnoho. To, zda li se tradiční a velcí hráči v automotive nestanou pomyslnou Nokií nám ukáže až čas.


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *