V dnešním článku bych se chtěl podívat na americký pracovní trh v roce 2021, který ovlivnila zejména velká vlna výpovědí (v US pod názvem Great Resignation). Pro mnoho lidí byla pandemie časem a prostorem k tomu, zamyslet se na svými prioritami a motivací.

Jen v období červen až červenec minulého roku dalo výpověď přes 4 miliony Američanů. Podle mnoha průzkumů i s poslední doby vyplývá, že stále je tu možná 30-40% lidí, kteří uvažují o změně práce, místa či změně oboru.

To jsou na americký trh práce opravdu velká čísla, v Evropě se tato vlna zatím nevyskytla (kromě Velké Británie, kde byl zaznamenán také velký počet volných pracovních míst).

Je nezbytné přesně porozumět tomu, co nutí zaměstnance dát výpověď, odejít po mnoha letech věrné služby. Někteří z nich končí, aniž by měli domluvené nové místo či představu o tom, kam budou dále  směřovat.


Přečtěte si článek – Jak zvládnout strach ze změny práce


Nejčastější důvody výpovědí

Když si na sítí YouTube zadáte pojmy jako “I quit” je zde až neuvěřitelné množství příběhů lidí, kteří se rozhodli skončit a udělat v životě velkou změnu. Nejen na Youtube, ale i na diskuzních fórech sociálních sítí se lidé vyjadřují, co je přimělo k tomu, aby se zastavili a přehodnotili svůj kariérní vývoj. Zde jsou nejčastější důvody:

Vyhoření

Pandemie měla obrovský dopad na běžné fungování lidí. Ti, co museli zůstat doma se museli potýkat s řadou problém. Někteří zůstali doma za zlomek své mzdy, jiní měli to “štěstí“, že mohli pracovat z domu. 

I když má práce z domova mnoho výhod – zejména pokud jde o dojíždění, mnohým lidem přišlo, že žijí v práci. Je těžké dosáhnout správné rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, pokud obojí vykonáváte ve Vašem obývacím pokoji.

K tomu se přidalo i to, že mnoho lidí zaznamenalo nárůst pracovní zátěže. Někde bylo důvodem propouštění, kdy museli nepropuštění přebírat úkoly za tyto volná místa.

Na druhé straně se některým firmách v době pandemie nebývale dařilo, rychle rostl jim počet zakázek, což vedlo vysoké pracovní zátěži (nejlepším příkladem společnost Amazon, která díky obrovskému nárůstu v objednávek během pandemie vzrostla několika násobně;  tehdejší pracovní nasazení lidí v Amazonu vytvářelo pnutí mezi vedením a odbory).

Pocit nenaplnění

Každý chce mít pocit, že práce, kterou dělá, má smysl a přispívá k smysluplné věci. Není tedy divu, že zaměstnanci rádi odcházejí z práce, kde se cítí nedoceněni, a jejich názory nejsou naslouchány.

Nejen, že je pro zaměstnance důležité cítit se v práci oceňováni, ale pracovníci také chtějí mít pocit, že společnost, pro kterou pracují, sdílí nebo je v souladu s jejich osobními cíli a hodnotami.

Ztráta pocitu sounáležitosti se šéfem či firmou jako takovou

V souvislosti s pocitem nenaplnění lidé také nemají rádi pocit, že jim jejich vedoucí či firma jako taková nevěří. To se skutečně dostalo do popředí v době pandemie a práce na dálku, kdy někteří zaměstnavatelé měli potíže s tím důvěřovat svým zaměstnancům, zdali doma opravdu pracují tak, jak mají.

To vedlo k velikému počtu telefonátů, videokonferencí a emailů ze strany vedoucích, kteří si tak ověřovali produktivitu svých lidí. To bylo ve finále kontraproduktivní, protože to vedlo k únavě a vyhoření a odvádění pozornost lidí od jejich každodenní práce.

Vlna výpovědí v roce 2022 v Evropě?

Pozorováním vlny výpovědí v USA můžeme dojít k otázce, zda li se něco podobného nestane i Evropě.

Mnoho odborníků a komentátorů se staví spíše skepticky k tomu, že by nastali takové změny na trhu práce jako v Americe. Přeci jenom v Evropě jsou podmínky zaměstnávání poněkud jiné (smlouvy na dobu neurčitou, dlouhé výpovědní lhůty apod.). Tyto podmínky vytváří určitý pocit bezpečí, že alespoň po určitou dobu bude nezaměstnaný či člověk ve výpovědi dostávat nějaký příjem.

Na druhé straně ovšem se stejně jako na americké půdě budou i lidé v Evropě zabývat výše zmíněnými důvody změny. Mnoho lidí přehodnocuje své životní plány a skutečně se rozhoduje, co chtějí se svými životy dělat. A mnozí se rozhodli, že to co aktuálně dělají, není to co opravdu chtějí.


Reference:

Zdroj foto: Map photo created by rawpixel.com – www.freepik.com


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *