Jak najít ty nejlepší lidi

Hledání nových zaměstnanců a jejich správný výběr je klíčový pro vnitřní drive ve Vaší firmě. Síla firmy vždy vychází ze síly lidí, kteří ji tvoří, a proto se vždy musíte obklopovat těmi nejlepšími, se kterými budete dosahovat nových úrovní podnikových cílů.

Hledání těch nejlepších totiž není nutné zlo, nýbrž jedna z nejlepších investic. Je třeba stále nabírat nové lidi, jelikož na ty stávající se sice můžete spolehnout dnes, ale zítra Vám mohou dát výpověď.

Co se hledání lidí týče, zde znázorňuji obvyklou praxi. Znáte to – na výběrového řízení se Vám přihlásí 30 uchazečů, 15 z nich naprosto nepoužitelných.

Zbylé pozvete na pohovor, někteří jsou vyloženě nevhodní, jiní jsou nemastní, a ty co se Vám líbí, nakonec nenastoupí nebo Vám po roce odejdou. Jak tedy k náboru nových zaměstnanců přistupovat?

Budujte pověst firmy

Hledání nových zaměstnanců se neobejde bez vytváření pozitivní image o Vaší firmě. Vybudujte si pověst firmy, kde lidé chtějí pracovat.

Pověst firmy se buduje nejen skvělými službami, výrobky, produktem, ale také investicemi do rozvoje, do rozvoje jednotlivců a zájem o jejich seberealizaci.

Pokud i Vás ve firmě pracujete na skvělých projektech, s velkou pravděpodobností budete narážet na lidi, kteří by také chtěli vytvářet skvělé produkty, a právě oni u Vás budou chtít pracovat.

Nepřestávejte hledat

Úspěšní lídři organizací chápou, že neustále hledání nových talentů je nezbytné pro úspěchy budoucí. Nejde pouze o to, hledat zaměstnance v momentě, kdy máte volnou pozici.

Přístup k hledání nových lidí musí být stálý, protože pokud se omezíte pouze na dosazování lidí do volných pozic, které mají stanovené úkoly a kompetence, unikne Vám to zásadní.

A to jsou nový, talentovaní lidé, kteří by dodali Vaší firmě nové incentivy, podněty a postřehy z jiných oblastí.

Dejte vědět, že jste v procesu hledání nových zaměstnanců

Je třeba dát všemi možnými cestami vědět, že Vaše firma roste a hledá nové lidi. Dnešní doba poskytuje nepřeberné množství kanálů. Vedle “offline” jako jsou noviny a vývěsky, pak zejména ty “online”.

Na Vašich webových stránkách musí být odkaz “Kariéra“, kde vedle aktualizovaných nabídek by měla být i věta – “Nenašli jste pozici, která by se Vám líbila. Určitě nám napište či zavolejte a něco společně vymyslíme“. Nejlépe dát informaci o hledání zaměstnanců hned na první stranu Vašeho webu.

Na sociálních sítích stejně tak podobně hlaste “přijímáme nové lidi”. Využijte všech moderních platforem jako Facebook, Twitter či LinkedIn. Nebojte se i využití inzertních serverů a fór. Je zkrátka povinností vykřičet do světa, že hledáte nové talenty. A pokud Vás mají nalézt, musejí vědět, že o ně máte zájem.

hledání nových zaměstnanců

Business photo created by freepik – www.freepik.com

Životopisy a pohovory

Neztrácet hlavu při množství životopisů, které musíte projít , je někdy velmi obtížné. Avšak k dosažení toho, aby jste nalezli ty správné spolupracovníky, je třeba toto podstoupit. 

Při hledání nových zaměstnanců nejde pouze o to, přečíst si něčí životopis či shlédnout jeho profil na LinkedIn. Je třeba si uchazeče pro zaměstnání “prověřit”, “oťukat” osobně.

Vedle toho, jakou má schopnost plnit zadané úkoly jde i o to, zdali daný člověk zapadne do Vaší firemní kultury. Pokuste se tedy co nejvíce zapojovat do pohovorů s uchazeči.

I kdyby jste tam měli jen tak sedět či pouze dotyčnému podat ruku, Vám Vaše přítomnost pomůže si o dotyčném udělat vlastní obrázek.

Otázka peněz a motivace

Úspěšní lídři také chápou, jak důležité je pro firmu a tým mít lidi, kterým nejde jenom o peníze. Ano lidé chtějí vydělat peníze, ale vedle toho mají, nebo by měli být, nějaké vyšší cíle.

Ambice nejde s těmi, kteří si chtějí pouze vydělat na živobytí. Ambice jde s těmi, kteří si vedle peněz pro dosažení svých cílů chtějí i možnost seberealizace, uplatnění svých dovedností a zejména zvyšování si svých dovedností.

Člověk, který za něco stojí, se totiž bude soustředit raději na příležitost, kterou mu ta práce bude přinášet než na vysoký plat. Lidé lačnící po okamžitých odměnách, slibech povýšení, delších dovolených či prémiích jednoduše nemají tu správnou motivace, a jsou pro kulturu Vaší organizace hrozbou.

Je třeba lidí, kteří chtějí ve Vaší firmě něčím přispět, kteří se chtějí uplatnit a mít zásluhu na růstu celé firmy.

Hledání talentů

Hledání nových zaměstnanců nemusí vždy znamenat dlouhé hodiny čtení “cívíček”. Není se třeba bát hledat lidi i z jiných odvětví, sektorů či regionů, s nejrůznějšími pracovními zkušenostmi.

Zaměstnat do reklamního týmu člověka, který nikdy s marketingem nepřišel do styku, se na první pohled může zdát jako bláznovství, ale pokud ten člověk má tu správnou motivaci k práci, motivaci k tomu aby se rozvíjel, může takový člověk neocenitelný přínos. 

Rovněž si nenechávejte utéct talenty. Pokus víte o někom, kdo skutečně stojí za to, aby u Vás pracoval, musíte vyvinout snahu takového člověka nabrat na svou loď, i kdyby jeho nalákání mělo trvat dlouhou dobu. 

Vytváření kultury

Jakmile nové lidi naberete, začíná nová fáze, kterou je vytváření firemní kultury. Jaká je Vaše současná kultura? Jak by měla Vaše firma vypadat, jak působit, jak znít na veřejnosti i uvnitř firmy? Vědí nový lidé, jaká Vaše kultura je? 

Kultura se vytvářejí nejen pravidly či standarty, jde i o to předkládat obraz společnosti, jejich nových úspěchů.

Měli novým i stávajícím zaměstnanců posílat informace o nových průlomech, o aktuálním, dění, o úspěších jednotlivých týmů a lidí. Nikdy nenechávejte lidi zahálet a zaměstnávejte je proudem splnitelných úkolů.

Vy coby lídr v organizaci musíte vynakládat velkou energii pro to, aby jste šli příkladem. Příkladem, kteří Vaši lidé chtějí následovat.


Více na blogu.

Business photo created by katemangostar – www.freepik.com


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.