Odmítnutí práce ze strany uchazeče

Ano, čtete správně, odmítnutí uchazeče. Dnešní článek se nevěnuje tomu, jak zaměstnavatel má odmítnout uchazeče, nýbrž přesně obrácené situaci. Co stojí za tím když Vám uchazeč o zaměstnání na Vaši nabídku řekne NE? Byl důvodem plat, benefity, pracovní náplň či co jiného bylo tím důvodem? 

V nedávném článku od Brat Ferllise z firmy AnchorAdvisors bylo toto téma popsáno v souvislostech. Níže jsou uvedeny nejčastější příčiny toho, proč kandidát odmítl Vaší nabídku práce.

Nespokojenost s platovými podmínkami a benefity

Jedním z důvodů, proč Vás kandidát odmítl, bylo prostě to, že dostal co se platu týče lepší nabídku u konkurence.

Na straně zaměstnavatele jde o to kolik může vyčlenit na danou pracovní pozici a na straně zaměstnance o to, pod jakou úroveň platu není ochotný takříkajíc jít. Co je důležité – kvalitní a talentovaní lidé zkrátka stojí peníze! Dávejte proto svým kandidátům seriózní nabídky, které jsou ochotní přijmout. 

Vaše firemní kultura

O čem vlastně jsou pracovní interview z pohledu uchazeče? Pohovor s uchazečem není ani tak vzájemné oťukávání kandidáta a lídra nebo HR manažera, ale o zjišťování informací o firmě jako takové. Pokud kandidát nabude dojmu, že kultura v dané firmě mu nesedí, s velkou pravděpodobností odmítne.

Úkolem lídra je vytvořit prostředí a kulturu, ve které chtějí lidi pracovat. Je úkolem vynaložit čas a energii k rozpoznání toho, jaké podmínky na pracovišti jsou nyní žádané (obzvláště ze strany mladé generace Z) a vytvořit je. 

Náplň práce nekorespondovala s popisem 

Někdy se stává, že očekávání kandidáta nejsou v souladu se skutečnou náplní práce. Možná je tím důvodem to, že kandidát nevidí prostor pro budoucí růst nebo že zkrátka by nebylo v jeho silách na této pozici uspět.

Je možné, že náplň je nad jeho síly/zkušenosti nebo jim neodpovídá. Avšak v takovém případě je de facto dobře, že Vás odmítli, protože Vás ušetřili případného zklamání z práce zaměstnance na dané pozici.

Dojíždění do práce

Dobré téma k zamyšlení. Češi, jak známo, nejsou v zásadě příliš ochotni dojíždět velké dálky do zaměstnání. I dojíždění je faktorem, o které uchazeči přemýšlejí. Jde přeci jenom o náklad nejen finanční, ale i časový. 

Flexibilní pracovní doba

Zeptejte se sami sebe, jaké Vaše firmy dokáže nabídnout podmínky na podporu rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem? Pokud je odpověď „žádná“, přemýšlejte o nabízení věcí, jako jsou home office nebo flexibilní pracovní doba.

odmítnutí uchazeče

Woman photo created by drobotdean – www.freepik.com; Business photo created by pressfoto – www.freepik.com
 

Negativní recenze

Těmito recenzemi jsou myšleny zejména online hodnocení na internetu. V českém prostoru dlouho chyběl prostor resp. nástroj pro hodnocení zaměstnavatelů, avšak ten nyní nabízí Atmoskop.cz. 

Jak si stojíte Vy jako firma? máte pozitivní či negativní komentáře/image na internetu?

Špatná komunikace

Nemůžete nechat kandidáta dlouho bez odpovědi či s ním dlouho nekomunikujete. Pokud se mu dlouho neozýváte, kandidát to vnímá jako nezájem či ne respekt, a v dané chvíli bude raději věnovat pozornost jiným příležitostem.

Zdlouhavý proces nabírání

Je samozřejmé, že nábor lidí je pro malé podniky nesnadný úkol. Často je třeba tento proces rozdělit mezi více zaměstnanců. Ale mějte na paměti, že kandidáti věnují pozornost vašemu procesu náboru.

Pokud by to byl zdlouhavý proces, nebo pokud by cítili, že to je neorganizované, přání u Vás pracovat se vytrácí.

Vy jste tím důvodem

Ano, je to tak. K odmítnutí uchazeče můžete přispět i vy jako vedoucí, když na kandidáta neuděláte dobrý dojem. Pokud se pohovoru bude nést v nepříjemné tónu/atmosféře, uchazeč pravděpodobně uteče někam jinam.

Pokud navíc např. museli čekat než se dostavíte na pohovor nebo se setkali s nepříjemnými osobními otázkami, jejich rozhodnutí bude o to snazší. 


Články tématu nabírání lidí zde.


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.