Strach a s tím spojené nervy z nové práce jsou pro mnoho lidí velmi negativním pocitem, kterým si prochází při začátku něčeho nového, neznámého.

Je to právě tato nejistota, která vás přiměje přemýšlet, co vlastně děláte, a pochybovat, zda jste dost dobří na to, abyste zvládli novou práci. Takže ano, strach z neúspěchu v novém zaměstnání je skutečný.

V tomto článku se povíme, jak nepanikařit, zachovat si chladnou hlavu a pokusit se v novém zaměstnání uspět.

Vybrali Vás z nějakého důvodu

Prošli jste kolečkem pohovorů a práci jste dostali. Ale teď, když jste tu práci dostali a jste konfrontováni s realitou, je snadné zapomenout, proč jste tuto práci dostali.

Byli jste najati, protože jste nejlepší. Vaše dovednosti, zkušenosti, silné stránky, a talent z vás dělají toho nejlepšího člověka, který to dokáže přiblížit. To, že vás nový zaměstnavatel vybral jako nejlepší/ho pro tuto práci, o něčem vypovídá.

Negativní myšlenky 

Nejčastější myšlenky, která Vás přepadnou:

  • To určitě pokazím,
  • Nemohu na to přijít,
  • Nejsem na to,
  • Každý jenom čeká, až selžu,
  • Je jen otázkou času, kdy přijdou na to, že jsem neschopný/á apod.

Vsaďte se, že Vaše hlavě bude celé dny vyrábět negativní myšlenky a různé katastrofické scénáře. Nervy z nové práce budou přiživovány právě těmito druhy pocitů.


Přečtěte si článek – Nespokojenost s novou prací – máte to vzdát?


Zapojte se do dění, ptejte se, poslouchejte 

Strach z neúspěchu vás nutí dělat dvě věci. Nejprve vás přiměje k váhavosti, k nerozhodnosti nad úkoly. Takže pracujete na tom, aby to, co dodáváte, bylo přesně to, co lidé od Vás očekávají. 

Zadruhé, strach z neúspěchu Vás nutí držet se zpátky. Když se něco pokazí, máte ospravedlnění a zbavujete se odpovědnosti. Takže raději ani nevyjadřujete svůj názor.

Víte co, raději udělejte pravý opak – běžte do toho naplno. Snažte se porozumět dění, vyzkoušet si věci, které ke své práci potřebujete, ptejte se jaké jsou nejlepší metody, jak dosahovat zadaných úkolů.

Každý občas dělá chyby

Neexistuje způsob, jak vědět, jak se věci kolem Vás vyvinou předem, a je zcela možné, že byste mohli něco pokazit a neuspět. No a co? Když něco pokazíte, poučíte se z toho. 

Selhání je jen něco, co se čas od času stane. Není to ukazatel toho, jak jste dobří, jak jste schopní, nebo jak jste cenní. Selhání není nic, čeho byste se měli bát. 


Zdroj foto: Flower photo created by gpointstudio – www.freepik.com

Reference: TheMuse

Kategorie: Motivace

Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *