Dle mnoha průzkumů je strach ze změny práce jeden z nejsilnějších pocitů srovnatelný se strachem o život blízkého člověka.

Avšak změna práce se stává novým standardem. Dle průzkumů, vydrží v ČR mladí absolventi v práci méně než rok, a pětina z nich je ochotná odejít i na místo podobné jako to současné, jen pro změnu samotnou. Zkrátka a dobře – někdy ani nemají pádný důvod, prostě jen chtějí změnu.

Vzhledem k vývoji naší ekonomiky a mnoha možnostem poslední doby, mnoho zaměstnanců přemýšlí o změně práce.

Ale kariérní změna může u někoho vyvolat až panický strach – zvláště pokud se témto strachem necháte paralyzovat.

Malý hlas uvnitř Vás

Změna, vystoupení z komfortní  zóny, strach z něčeho nového a neznámého je něco, co nás obvykle drží zpátky. Strach ze změny práce bude mít u každého mnoho variant – je to samé jako když máte skočit přes řeku – nemůžete se při výskoku rozmyslet.

Výmluvy a věci, které si budete říkat, aby jste vyhověli strachu:

  • To přece nejde. Nemůžu se živit svým koníčkem.
  • Nemůžu se přece vrátit do školy, abych změnil svoji kariéru.
  • Není správný čas na změnu zaměstnání. Dyť, je krize.
  • Investoval jsem do této kariéry 20 let. Byl bych blázen, kdybych to teď zahodil.

Až příště uslyšíte ten malý hlas, zeptejte se sami sebe, zda jste realistický nebo jen racionální.


Přečtěte si článek: Poprvé šéfem – Praktické tipy, jak zvládnout svoji novou roli


Zvládání strachu

Spíše než se bránit strachu nebo se ho snažit ignorovat, spřátelit se s ním. Není snadné přesunout se vpřed navzdory strachu, ale je nutné si stanovit nové výzvy.

Dokonce i megaúspěšné celebrity bojují se strachem a úzkostí. Podívejte se na písničkářku Adele. V rozhovoru pro časopis Rolling Stone dokonce odhalila, že se „bojí publika.“ Samozřejmě jí to nezabránilo vyhrát 15 cen Grammy a stát se druhým nejbohatším hudebníkem ve Velké Británii s majetkem okolo 150 milionů liber.

Přeměňte svůj strach na palivo

Při změně kariéry lze strach proměnit v pozitivní energii. Klíčem je proměnit strach v palivo, abyste mohli udělat malé kroky ke svému cíli.

Dobrou zprávou je, že strach a činy nemohou existovat společně. Lidé se zpravidla nemohou soustředit na více než jednu věc najednou. Jakmile tedy budete zaměřeni na to jednat, na strach už nebudete mít čas. 

Zvládnutí strachu zahrnuje naučení se identifikovat a změnit konverzaci ve vaší mysli. Připravit to udělat, neexistují žádná omezení v tom, čeho můžete dosáhnout.


Zdroj foto: Woman photo created by cookie_studio – www.freepik.com

Reference: Forbes


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *