V dnešním článku bych se chtěl zabývat tím, jak pracovní rutina, monotónnost a stereotyp zabíjí Vaši kreativitu. Představte si na chvíli, jak by měl vypadat Váš ideální pracovní den – měl by to být den, kdy jste zavaleni nekončicím seznamem běžných úkolů, nebo den, kdy přijdete s novým nápadem a začnete ho přeměňovat ve skutečnost?

Hlavně ta produktivita

Firmy, lidé – všichni jsme zaměřeni na produktivitu. Na internetu koluje sposta článků, videí a podcastů o tom jak zvýšit naši produktivitu a time-management.

Ty zdroje nás často nabádají k tomu přesně naplánovat svůj den, vypnout digitální rozptýlení a vstoupit do tichých prostor, abychom se mohli na svou práci zaměřit v plné síle. Ale naše neúnavná snaha o produktivitu podkopává jednu z nejdůležitějších schopností, která je v dnešním světě potřeba – kreativitu.

Všichni jistě víme, že v budoucnu převážná část rutinních prací půjde na vrub strojům a také umělá inteligence bude vykonávat rutinní činnosti.  Jsem přesvědčen, že naším nejcennějším přínosem vynalézavost a kreativní duch.

Co vlastně dělám? dává to smysl?

Chtít zvyšovat naši vlastní produktivitu je naprosto jasnou reakcí na rostoucí požadavky ze strany neustále se vyvíjejícího trhu. Ale naše urputné snahy o efektivitu se staly přehnanou korekcí – pokud si skutečně vážíme originality kreativního myšlení, pak je čas si uvědomit, že produktivita a kreativita často existují v protikladu k sobě navzájem. Produktivita je zaměření, kreativita je „nezaostřená“. A pracovní rutina zabíjí kreativitu

Pokud váš pracovní den vypadá jen jako série schůzek a e-mailů, můžete si položit otázku: Kde je můj okamžik k zamyšlení?

Odložte svůj seznam úkolů, ustupte od stolu a na chvíli vypněte. Mějte každý den chvilku, kdy se snažíte ničeho dosáhnout. Pokud svému mozku dáte chvilku odpočinku, může to vést k těm nejlepším nápadům.


Přečtěte si článek – TOP 5 knih, které si každý lídr musí přečíst


Strategie kreativity

Když trávíme pracovní dny soustředěním na procházení seznamem úkolů, může být těžké vytvořit správné podmínky pro kreativitu. A přesto je inovativnost důležitou součástí tolika pracovních míst.

Pro kreativní myšlení se snažte nashromáždit co nejvíce podnětů. Čtěte články nebo knihy a spojte dohromady nápady související s vaší oblastí zájmu. 

Můžete vyplnit malé kartičky s poznámkami a snažit se nakreslit spojení mezi prvky (myšlenkovou mapu např.) , jako byste se pokoušeli vyřešit hádanku. Zamíchejte mezi kartami a hledejte spojení.

Poté, a to je nejdůležitější část, nedělejte nic. Najděte způsob, jak uvolnit mysl a umožnit zpracování v bezvědomí, ať už procházkou, poslechem hudby, sledováním filmu a podobně.


Zdroj foto: Watercolor photo created by bedneyimages – www.freepik.com

Reference: Harvard Business Review


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *