Drby a pomluvy jsou vždy zabijákem morálky a motivace Vašich lidí na pracovišti. Lidé často mluví o svých nadřízených, o spolupracovnících, o firmě jako takové. Ačkoliv jsou drby jen a pouze škodlivé, nachází se prakticky v každé firmě.

Mnoho šéfů zavírá oči nad drby zaměstnanců (nebo hůře – přidají se k nim). Výsledkem je toxická kultura, kde je veliká pravděpodobnost výskytu šikany. Vy jako vedoucí byste neměl/a přehlížet zbytečně pomluvy a aktivně je řešit či lépe eliminovat. V následující článku se dozvíte jak.

Časté téma – peníze

Kolik bere ten či onen, jaké mají platy šéfové, jaký Vaše kolegyně atd. Osobní ohodnocení jednotlivých lidí ve firmě je jedním z nejrizikovějších témat pro udržení dobré morálky v práci.

Mnoho zaměstnanců nadává na to, kolik peněz vydělají a velice často o tom mlží. “Jak je možné, že já tu pracuji už 5 let a on přišel teprve nedávno a má víc?”. Otázky tohoto charakteru a pomluvy s tím spjaté jsou velice častým důvodem demotivace a frustrace lidí a vztahů v týmu. 

Kdy je potřeba zasáhnout

Pokud zjistíte, že musíte často řešit pomluvy, možná budete chtít zjistit, kde se drby berou, o čem se nejčastěji hovoří ve Vašem týmu. 

Zvažte, že možná nesdílíte dostatek informací se zaměstnanci. Je také možné, že vám zaměstnanci nevěří a bojí se vás zeptat na důležitá témata, např. ohledně budoucího vývoje firmy.

Drby na pracovišti se vyskytují, když zaměstnanci nedůvěřují svému nadřízenému nebo mají pocit, že jim chybí informace, vymyslí si informace, aby něčím zaujali. Tyto informace jsou často nepravdivé, ale lidé jim mohou uvěřit a rozhodovat na základě těchto informací. Nebo spekulují, co může také poškodit rozhodování.


Přečtěte si článek – Staňte se úspěšnou manažerkou


Jak s pomlouváním zatočit

Co se drbů týče, jednejte přesně tak, jak by jste se vypořádávali s kterýmkoliv jiným problémem v práci.

Pokud je to možné, snažte se lidi usměrnit tak, aby zlepšili své chování. Drby jsou často celoživotním zvykem a jejich překonání může vyžadovat značné úsilí. Manažeři, kteří ignorují drby, mohou zničit oddělení.

V případě, že i malé napomenutí nepomůže, nastává čas na vážný rozhovor mezi zaměstnancem a nadřízeným. Pokud diskuse o negativních dopadech pomlouvání zaměstnance nemá vliv na jeho chování, začněte postup progresivní disciplíny slovním varováním, poté formálním písemným slovním varováním.

Rozhodně byste měli vyhodit zaměstnance, který pokračuje v pomlouvání i po Vašem několikátém napomenutí. Jedna toxická osoba může vyhnat skvělé lidi z Vašeho týmu.


Zdroj foto: Coffee photo created by freepik – www.freepik.com


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *