Pracovní doba 996 je v Číně velikým tématem, který rezonuje tamní korporátní scénou. V minulém roce se zvedla vlna odporu v některých velkých technologických společnostech vůči až nelidské pracovní době hraničící s otrokářstvím.

Tisíce pracovníku totiž nadšeně reagovaly na online kampaň, která zpochybňuje kulturu přesčasů, která se v zemi stala normou.

Podle agentury Reuters se ke kampaní připojilo (někteří anonymně) bezmála 4 000 zaměstnanců společností jako jsou například Baidu, Tencent Holdings a Alibaba Group. Mnoho z těchto lidí musí vykonávat práci přibližně 12 hodin denně, jinak jim hrozí vyhazov.

Pracovní kultura “996”

Zaměstnanci velkých společností protestují proti tomu, co je nechvalně známé jako „996“. Svůj název odvozuje od praxe, kdy se šest dní v týdnu pracuje od 9 do 21 hodin.

V Číně je zákonem stanovená pracovní doba shodná jako v Evropě, avšak v některých případech, společnosti nedostatečně či vůbec nepropláceli dané přesčasy.

Jsou i takové případy kdy přepracovanost vedla k úmrtí zaměstnanců či sebevraždám. Po těchto událostech zaměstnanci dané firmy prozradili, že někteří z nich pracují i 300 hodin měsíčně.

Některé skupiny v Číně se snaží z změnu v podobě pracovní kultury „955“, na kterou jsem zvyklý v západní části světa. Tedy od 9 do 17 hodin pět dní v týdnu.


Přečtěte si článek – Fenomén “Velké výpovědi” bude pokračovat i v roce 2022


Protesty a změny

Mnozí v Číně již dlouhou dobu vyjadřují svůj odpor ke kultuře „996“. V roce 2019 byla spuštěna online kampaň s cílem zvýšit povědomí o problému a pokusit se snížit tlak na zaměstnance.

Čínský nejvyšší soud označil číslo „996“ za nezákonné v přelomovém rozhodnutí z letošního srpna. Soud poznamenal, že „dodržování národního systému pracovní doby je zákonnou povinností zaměstnavatelů“ a uvedl, že pracovníci si zaslouží „odpočinek a dovolenou“.

Protesty zesílily poté, co vláda zasáhla proti technologickým společnostem, jako je Alibaba, která odhalila tuto pracovní kulturu 996, které jsou zaměstnanci vystaveni.

Několik společností, jako například výrobce telefonů VIVO, se už otevřeně zavázalo k tomu, že vyhoví požadavkům pracovníků. Nejenom že zruší dlouhé týdnu typu 996, ale zavede i spravedlivé odměňování či programy na podporu vyváženosti osobního a pracovního života svých lidí.


Reference: lifestyleasia.com

Zdroj foto: People photo created by tirachardz – www.freepik.com


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *