Šéf není vždy oblíbený. Je velice těžké najít rovnováhu mezi tím, zda dělat správné věci a mezi tím být oblíbený. Někteří lidé ve svých vedoucích pozicích vybírají mezi následujícími dvěma přístupy vedení lidí.

V prvním případě se manažer přiklání k značně autoritativnímu způsobu řízení, který sice má své výhody v podobě vysoké produktivity, avšak nelze zde vytvořit pozitivní pracovní prostředí.

V opačném případě se vedoucí snaží o to, být se všemi zadobře, avšak už nemá autoritu, ani sílu k tomu, přimět svůj tým k dělání neoblíbených úkolů.

Respekt vs. oblíbenost

Ti vedoucí, kteří se chtějí primárně zalíbit lidem (svým podřízeným) nepochybně trpí problémy s dosahováním výsledků. Dělat věci pro to, abychom se zalíbili, nebo na druhé straně- dělat věci pro dosažení osobního úspěchu, jsou vždy zárodky budoucích problémů pro každého lídra.

Organizace a jejích lidé potřebují lídra, kterého si můžou vážit, více než lídra, které se jim líbí. Je Je zapotřebí vedoucího, kterému můžeme věřit, aby učinili nezbytná rozhodnutí, i když k těmto volbám je těžké přijít.

Důvěra v lídra

Zdá se, že nejlepším vůdcům se nejen důvěřuje, že udělají správné volání, ale také vyváženým a skromným stylem, díky kterému se jejich tým bude cítit podpůrně a nezávisle na rozhodnutí, ve srovnání s tím, že jde o autokracii shora dolů.

Oblíbenost může být dočasná a v čase se měnit, protože je postavena převážně na emocích. Respekt je získáván a má více síly. Pro vedoucí by mělo být hlavní prioritou navazování důvěry. 


Přečtěte si článek: Správná motivace zaměstnanců – 5 jednoduchých kroků


Správná komunikace

Šéf rozhodně není oblíbený pokud jeho komunikace směrem k týmu je vyloženě špatná. Jednou z nejčastějších stížností na vedoucí je to, že často činí rozhodnutí, u který nekomunikují důvody svému týmu, důvody, které k nim vedly.

Dobří lídři dělají těžká rozhodnutí, skvělí lídři mohou vysvětlit svému týmu, proč byla tato tvrdá rozhodnutí nezbytná.

Musíme vzít v úvahu, že i když vedení lidí není soutěž oblíbenosti, jde také o to, mít kolem sebe lidi, kteří jsou připraveni podstoupit riziko tím, že podpoří naše rozhodnutí. To znamená mít lidi, kteří Vám důvěřují, a ne proto, že jste oblíbení, ale proto, že vás respektují.


Zdroj foto: People photo created by pch.vector – www.freepik.com


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *