V tomto článku se dozvíte více o důvodech pro pomoc a  podporu, kterou potřebuje každý nový kolega. V práci trávíme podstatnou část života a určitě chceme pracovní prostředí, ve kterém se cítíme dobře, a ve kterém se rozvíjíme.

Mnoho z nás podporuje nové kolegy a rozvíjí s nimi přátelské pracovní vztahy, ale co jsou ty opravdové důvody pro tak činit? Níže naleznete 5 hlavních důvodů, proč je vzájemná pomoc na pracovišti důležitá.

Posílení důvěry

Jistě se už Vám v práci podařila už celá řada věcí, a téměř vždy, nebo alespoň většinou jste dostali pochvalu – ať už od nadřízeného nebo kolegy. Nemusela to být pochvala na oslavu, jenom slova jako  – “dobrá práce”, “to je ono”, “jen tak dál…” apod. Byl to fajn pocit, že?

A právě to je důvod, proč i nový kolega potřebuje takovou podporu. Nejmenší komentáře mohou mít ohromný účinek na jeho sebevědomí.

Pochvala , nasměrování budou mít výrazný vliv na jejich sebevědomí a bude jim dávat pocit hrdosti na svou práci, ale je také pravděpodobné, že zvýší jejich angažovanost a potřeba udržet si tento trend úspěšně splněných úkolů.

Zlepšená komunikace

Pokud jste nápomocní a přátelští, lidé se přirozeně budou cítit více nakloněni s Vámi sdílet věci nejen z pracovního života. Být přístupným člověkem má své výhody:

  • lidé se pravděpodobně vedle Vás budou cítit více v pohodě,
  • budou k Vám upřímní,
  • nebojí se Vás zeptat

To jsou tři aspekty, které mohou pomoci při zvyšování produktivity.


Přečtěte si článek – 5 typů kolegů, se kterými opravdu nechcete pracovat


Týmový duch

Podporující prostředí nepochybně přispívá k lepší pracovní atmosféře. Pomáhá vytvářet pocit komunity a týmového ducha, který připomíná, že se každý snaží dosáhnout jednoho cíle.

Jedná se o koncept, který se může časem ztratit, když se lidé soustředí pouze na své vlastní pracovní vytížení.

Co se má stát, stane se

Není žádným tajemstvím, že na daném pracovišti mají lidé různé odborné znalosti – a dokonce i životní zkušenosti, které jim pomáhají informovat o jejich práci.

Nabídka podpory, pomoci a odborných znalostí nezůstane bez povšimnutí a lidé budou pravděpodobně chtít na oplátku nabídnout to samé.

Schopnost čerpat z odborných znalostí vašich spolupracovníků může být pouze přínosem, a to jak ve vaší současné pozici, tak v síťové kapacitě, pokud chcete pokračovat.

Rozvíjejte vedoucí schopnosti

Jedním z nejdůležitějších rolí lídra je napomáhat rozvoji druhých a přinášet jim to nejlepší. Nejen to, ale dělá vás více respektovaným a vlivným. To znamená, že investováním času do podpory svých kolegů si nevědomky rozvíjíte své vlastní vůdčí schopnosti.


Zdroj foto: Business photo created by aleksandarlittlewolf – www.freepik.com

Reference: benenden.com


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *