K dnešním článku na téma – nespokojený manažer – mě inspirovala vlastní zkušenost z několika firem, kde panovala špatná komunikace (obecně vztahy) mezi vedením a manažery na středních a nižších úrovních.

Můj předpoklad byl vždy v zásadě ten, že nejvíce nespokojení jsou právě běžní zaměstnanci – někteří, co si věčně stěžují, nejsou spokojení s platem, apod.

Nicméně byl jsem svědkem nespokojenosti jejich lídrů a zajímalo mě, jaké faktory hrají roli, proč je manažer nespokojený.

Dle výzkumu Hardward Business Review, který uspořádal studii mezi 300 tisíci zaměstnanci, jsou hlavní faktory nespokojenosti tyto: (od nejméně důležitých po nejvíce důležitých)

Jejich přínos

Jejich přínos pro organizaci a jejich schopnost identifikovat problémové procesy ve firmě není vždy patřičně oceněna. Na poradách, workshopech a schůzích se velmi často mluví, co by se mohlo. Avšak praktická implementace nových nápadů zaostává.

Mnoho organizací má na svědomí plýtvání penězi, špatná rozhodnutí a brání se inovacím – jinými slovy, že nesprávně používají zdroje, aby se firma jako celek mohla zlepšit. 

Jejich nasazení

Mnoho manažeru je skutečně přepracovaných. Obecné řeči o vyváženosti osobního a pracovního života neplatí v momentě, kdy firma manažera zatíží velkým projektem.

Nesoulad mezi tím, co bylo řečeno, a tím, co se skutečně stane, způsobuje značnou frustraci. Nevěří také příliš nevěří, že pokud identifikují problém, bude ve firmě vyřešen.

V takové situaci se cítí bezmocní a bez podpory. Rovněž mají pocit, že na jejich názorech nezáleží.

Jak se s nimi zachází

Mají pocit, že je s nimi ve srovnání s ostatními zacházeno nespravedlivě.

Věří, že ostatní získají lepší plat nebo příležitosti, zatímco vše, co dostanou, je hrubě nespravedlivý podíl, vzhledem k jejich pracovní zátěži.


Přečtěte si článek – Budování efektivních týmů


Rozvoj a vedení

Mnozí manažeři nevidí žádné kariérní ani rozvojové příležitosti. Cítí, že jsou spíše na běžícím pásu než na cestě k žádoucí kariéře.

A nakonec faktor, který způsobuje největší nespokojenost – špatné vedení. Data ze studie v zásadě potvrzují, že neefektivní lídr generuje nespokojené zaměstnance.

Špatný lídr/vedení obvykle projevuje malý zájem o zaměstnance a nikdy nemluví o příležitostech týkajících se kariéry nebo rozvoje. To způsobí, že nespokojený manažer zpochybňuje hodnotu práce, kterou dělá, protože pro sebe nevidí žádnou odměnu.

To ho přiměje, aby začal zpochybňovat pracovní vytížení. Pokud se domnívá, že „nic, co dělám, nemá žádný vliv nebo to nic nezmění“, bude se cítit nedoceněný a nespravedlivě zacházený.


Zdroj foto: Business photo created by yanalya – www.freepik.com

Reference: Harvard Business Review


Lukáš Zimola

Lídr pozitivní změny. Jsem přesvědčen o tom, že obklopit se a spolupracovat s těmi správnými lidmi je tou nejlepší výzvou, jakou můžeme mít.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *